43. Zamagurské folklórne slávnosti

V dňoch 14.- 16.6.2019 sa v Červenom Kláštore Smerdžonke stretli všetci tí, ktorí majú radi folklór a tradičnú ľudovú kultúru na 43. Zamagurských folklórnych slávnostiach. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Všetci, ktorí prišli, mali k dispozícii viacero sprievodných podujatí, ako napríklad trh remesiel, školu tanca, ale tiež predstavenie krojov z daného regiónu. Samozrejme nechýbal splav Dunajcom, krásne ľudové umenie, tanec i spev. V piatkovom programe v Spišskej Starej Vsi vystúpili mnohé súbory a ľudové hudby od Spišských Hanušoviec, cez Malú Frankovú, Matiašovce a Spišskú Starú Ves.
Sobotňajší program pod názvom Na vlnách Dunajca odprezentoval splav na pltiach a privítanka pod lipami, kde vystúpila Spevácka skupina Vorodaj z Veľkého Lipníka, či FS Maguranka zo Spišskej Starej Vsi. Neskôr nasledovalo Stretnutie pod Troma korunami a otvárací program 43. ročníka Zamagurských folklórnych slávností, kde sa prezentovali svadobné zvyky na Spiši a u Goralov. V programe vystúpili viaceré folklórne skupiny ako napríklad FSk Talar, FSk Batizovce, FSk Folkmarčanka, FS Jánošík senior Svit, FSk Harihovčan, FS Vagonár stará škola Poprad, či FS Lomničan. V ďalšom programe pod názvom Jubilant sa predstavil jubilujúci FS Magura pri príležitosti svojho 65. výročia. Večerný program patril rómskemu temperamentu pod Troma korunami a neskôr známej slovenskej speváčke Zuzane Smatanovej.
Nedeľňajší program začal slávnostnou svätou omšou, ktorú v kúpeľoch Smerdžonka celebroval doc. ThDr. Andrej Filipek SJ, PhD. V detskom programe účastníkov krajskej súťaže DFS v Raslaviciach a domácich detských folklórnych súborov vystúpil DFS Goralik a Maguráčik, DFS Pieniny a Rovinka. V záverečnom programe Pieniny, Pieniny účinkovali FS Frankovčan z Malej Frankovej s Ľudovou hudbou Furcoňovci, ĽH Bystrianka a FS Stráne z Važca, FS Rozsutec zo Žiliny, FS Jánošík zo Svit a podujatie zakončil PUĽS z Prešova.
43. ročník folklórneho festivalu na Zamagurí bol znova raz ukážkou toho, ako je dôležité zachovať dedičstvo našich otcov a dedov a tiež našu spätosť s ľudovými tradíciami, na ktoré nesmieme zabúdať, pretože sú obrovským prínosom pre nás všerkých i pre budúce pokolenia.