Belianske Tatry – Štyri ročné obdobia

Jozef Pitoňák, rodák zo Ždiaru, Goral, milujúci Belianske Tatry, folklór, tradície, svoje rodisko, prírodu.

Jozefovi Pitoňákovi práca s drevom učarila už v mladosti, keď pomáhal otcovi pri rôznych prácach okolo domu. Vyučil sa za stolára, ale jeho talent je omnoho väčší, jeho rezbárske umenie – krásne drevené hračky, ktoré vytvoril pre svojich dvoch vnukov, sú originálne a jedinečné.

„V roku 1982, keď sa nám narodil prvý syn som začal fotografovať, aby som zachytil čas, keď Martin rástol. Brával som ho na prechádzky do prírody a postupne som začal fotiť nielen syna, ale aj prírodu. Môj záujem o fotografovanie a zlepšovanie sa sa neustále stupňoval, lákali ma stále nové výzvy, náročnejšie túry, až som sa stal závislým na fotení a dnes hádam niet dňa, aby som nezobral fotoaparát do ruky a neurobil zopár záberov. Už vyše desať rokov mám svoj profil na Facebooku Jozef Pitoňák – Fotograf, kde denne pridávam aktuálne fotografie predovšetkým zo Ždiaru a okolia. No a tak som sa stal foto – kronikárom a môžem vám presne povedať, aké počasie bolo napríklad 15. marca 2013“- uviedol Jozef Pitoňák

Roky sa zúčastňuje na foto – stretnutiach amatérskych fotografov a svoje práce uverejňuje na sme.sk. Tým chce povedať, že sa neupol iba na Belianske Tatry, ktoré má najradšej, ale prešiel celé Slovensko a pozná ho detailne.

„Je to krásna krajina, ktorá nám ponúka veľa krás. Škoda len, že ich nevnímame naplno. Za tie roky, čo fotím, sa počet fotografií nedá porátať, ale dlho som túžil vydať vlastnú knihu, v ktorej by bola moja dlhoročná práca zúročená. K realizácii mi pomohlo náhodné stretnutie s Ivetou Mandžárovou, tiež rodáčkou zo Ždiaru. Dlhšie obdobie mi spontánne písala básničky k mojim fotografiám na Facebooku a pri tom stretnutí som jej povedal, že keď budem vydávať knihu, tak ju poprosím, aby mi tam tie básne dala. Od prvého stretnutia do vydania knihy neprešiel ani rok a s jej pomocou nám kniha vyšla v marci 2020. Belianske Tatry štyri ročné obdobia v slovensko- anglickej mutácii a v slovensko -ruskej mutácii. Bolo to náročné obdobie, ale stálo za to a všetky informácie o živote tejto knihy nájdete na stánke : www.knikabeliansketatry.sk „- priblížil Jozef Pitoňák

„Z predaja každého výtlačku a tiež mojej fotografie na plátne podporujeme obnovu a údržbu Náučného chodníka v Belianskych Tatrách. Som členom folklórneho súboru Goral, lebo mi záleží na udržiavaní goralského dedičstva, zvykov, piesní, tancov a tradícií, ktoré som zažíval od útleho detstva. Kroj, ako slávnostný odev nosíme v Ždiari na všetky významné sviatky, ohlášky, svadby, pohreby, krstiny a iné udalosti. Samozrejme, že všetko aj fotografujem pre budúce generácie. Udržiavanie tradícií našich predkov považujem za úctu voči nim a ich ťažkému životu. Veľmi si želám, aby sa deti a mládež viac zaujímali o ľudovú kultúru ale aj prírodu a pokračovali v našich šľapajach. Zaujímajú ma aj staré fotografie zo Ždiaru, ktoré sa snažím uchovať, ale zbieram aj staré fotoaparáty, ktoré môžu návštevníci vidieť v mojej súkromnej galérii v rodnom dome.“- dodal na záver Jozef Pitoňák zo Ždiaru.

www.knikabeliansketatry.sk

knikabeliansketatry.sk

zdroj: Jozef Pitoňák