Dzień Służby Zagranicznej 2020

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski“ – tymi słowami do szefów mocarstw zwrócił się Józef Piłsudski, notyfikując II Rzeczpospolitą.

16 listopada po raz dwunasty będziemy obchodzić Dzień Służby Zagranicznej. Jest to święto polskich dyplomatów i pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypada ono w rocznicę depeszy rozesłanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego Państwa Polskiego.

Tradycją związaną z obchodami Dnia Służby Zagranicznej jest organizacja Dnia Otwartego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas którego każdy mógł zapoznać się z pracą polskich dyplomatów oraz codziennym funkcjonowaniem resortu. W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, z wielką przykrością musimy zrezygnować z tej formuły. Chcąc jednak przybliżyć Państwu zagadnienia związane z aktywnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przygotowaliśmy zakładki dotyczące tematów, które miały być motywem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartego i które wynikają z charakterystycznych dla tego roku wydarzeń i uwarunkowań.

Rok 2020 był szczególnym dla polskiej polityki zagranicznej. Obfitował w szereg rocznic, ważnych nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy. Wymienić należy w szczególności: 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Spoiwem łączącym te wydarzenia oraz motywem przewodnim akcji promocyjnych na całym świecie było ukazanie wielkiego znaczenia takich wartości, jak wolność i solidarność. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę panującą pandemię koronawirusa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w mijających miesiącach niejednokrotnie włączało się w akcje pomocowe dla krajów na całym świecie, organizując lub koordynując transporty środków medycznych oraz personelu medycznego do obszarów szczególnie dotkniętych skutkami pandemii, jak również prezentując przykłady polskiej solidarności światowej opinii publicznej.

W tym roku przypada także 75. rocznica zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa zakładki poświęcone dyplomacji i polskim dyplomatom w czasie II wojny światowej oraz działaniom Polski podjętym w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Istotnym tematem, który również chcielibyśmy Państwu przybliżyć, jest polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (lipiec 2020-czerwiec 2021), podczas którego przypada 30. rocznica powstania tego formatu współpracy regionalnej (luty 2021).

W zakładce poświęconej siedzibom MSZ pokażemy Państwu miejsca, w których kryją się kulisy historii ważnych dla polskiej dyplomacji.

W 2020 roku nastąpiła aktualizacja i modernizacja stron internetowych Instytutów Polskich. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do ich odwiedzenia – a przez to – przybliżyć Wam rolę tych szczególnych placówek, w których również pracują polscy dyplomaci i których zadaniem jest promocja Polski, polskiej kultury i języka polskiego. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie co do funkcjonalności tych stron i ewentualnych pomysłów w jaki sposób je nadal udoskonalać.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się informacjami dotyczącymi wyżej wymienionych kwestii, licząc, że w przyszłym roku będziemy mogli się z Państwem spotkać na Dniach Otwartych z okazji 17. Dnia Służby Zagranicznej.

zdroj: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/dzien-sluzby-zagranicznej-2020?fbclid=IwAR1D_a-xg_goRAN_SJ6yQG1fmbaAVmIEfF7qywPQ9KimijBtnoTbeKC0Ilk