GORAL NA GORY sa konal už po 4. krát

Gorali zo 4 krajín, 7 krajov a viac ako 35goralských obcí, nádherné tance, spev, kroje a jedinečná nezameniteľná atmosféra. To všetko bolo súčasťou v poradí už 4. ročníka podujatia pod názvom Goral na gory, ktoré sa konalo v sobotu 14. septembra v Starom Smokovci.

Podujatie sa nieslo pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša. Začalo sa svätou omšou v kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Slávnostného otvorenia sa
zúčastnili zástupcovia Goralov, nechýbal predseda PSK Milan Majerský a následne všetkých prítomných požehnal miestny farár.

V Tatrách, ktoré sú srdcom a dušou goralskej kultúry si prítomní gorali, ale i negorali v sprievode konských záprahov a goralskej hudby symbolickým výstupom zo Starého Smokovca na Hrebienok pripomenuli putovanie valachov, kolonizovanie a formovanie svojráznych obyvateľov hôr – Goralov počas valašskej kolonizácie.

Krásna príroda, čistý tatranský vzduch a úžasná atmosféra spojila Goralov zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. Pre všetkých ,ktorí sa podujatia zúčastnili boli okrem kultúrneho programu pripravené i ochutnávky jedál tradičnej goralskej kuchyne- polievka z čierneho hrachu, kvasnica, polesníky, bryndzová polievka, syrové korbáčiky a iné, či tradičné remeslá, tkáčstvo, rezbárstvo, drotárstvo, košikárstvo, včelárstvo, výrobu oplátok, garbiarstvo, kováčstvo, či šitie krojov. Návštevníci si mohli pozrieť i výrobky a výrobu predmetov z keramiky, tradičnú výrobu fujár, či ručnú výrobu
ozdobných palíc a goralské sústružníctvo.

V kultúrnom programe vystúpili viaceré kolektívy zo slovenskej, ale i poľskej strany a tiež z Ukrajiny. Pripravené bolo i divadelné predstavene s názvom Goralské rozprávky v podaní
zamagurského divadla Ramagu. Ako každý rok, i na tomto výstupe bolo súčasťou podujatia pasovanie za gorala v Szilágyiho pavilóne, ktorý je prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904.

A čo dodať na záver? Nuž snáď len to, čo sa zvykne neraz hovoriť, že je lepšie raz vidieť ako sto krát počuť a preto veríme, že kto sa nemohol zúčastniť tohto ročníka, príde o rok.

rf