GORAL NA GORY

V sobotu 8.9.2018 sa Starom Smokovci pod končiarmi Tatier stretli gorali z 3 štátov, 6 goralských regiónov a viac ako 25 goralských obcí na 3.ročníku podujatia pod názvom Goral na gory. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš. Hlavnou časťou tohto podujatia bol symbolický výstup zo Starého Smokovca na Hrebienok, ktorý prebiehal v príjemnom duchu a dobrej nálade za doprovodu jedinečnej goralskej hudby a spevu. Práve tam sa i v tomto roku konalo pasovanie za gorala. „V tomto roku budeme pasovať pána Michala Smetanku, je to píšťalkár a vynikajúci folklorista,“ ozrejmil organizátor podujatia Pavol Zamiška. Podujatia sa zúčastnili Gorali nielen z goralských regiónov Slovenska, ale aj Moravy, Poľska a tiež všetci priaznivci goralského folklóru a tradičných remesiel.

„Som tu preto, lebo chcem zachovať  tradície svojich  otcov a dedov. Oni kedysi žili v horách, pásli ovce a sťahovali drevo. Sú to naše hory – nás Goralov,“ povedal Pavol Džurman, goral z Mníška nad Popradom.

Po samotnom výstupe na Hrebienok sa znova všetci zúčastnení presunuli späť do Starého Smokovca, kde na hlavnom pódiu pokračoval kultúrny program plný folklóru, ale i tradičných remesiel Goralov zo Spiša, Liptova, Oravy, Kysúc, Moravy a Poľska, ktoré tu jednotliví remeselníci prezentovali, či už výroba fujár, perníkov, šitie goralských krojov, rezbárstvo, či košikárstvo. Pre Goralov sú typické aj tradičné jedlá, ktoré mali návštevníci možnosť ochutnávať počas celého podujatia. Na pódiu zas folkloristi predstavili typické piesne, tance a ľudový odev zo svojho regiónu a takto spolu odprezentovali všetko, čo Gorali vo svojich obciach už stáročia rozvíjajú a zachovávajú.

„Gorala spoznáte podľa toho, že má tvrdé, vyrobené ruky, ale aj podľa klobúka, valašky, kroja a reči. A samozrejme, goral nie je ten, kto má goralský klobúk, ale ten, kto má goralskú dušu a goralstvo vo svojom srdci“ objasnil Martin Gonšenica, goral z Duplína, neďaleko Stropkova.

Ak ste toto podujatie nestihli v roku 2018, nájdite si čas a príďte o rok zažiť jedinečnú goralskú udalosť a príjemnú atmosféru, ktorá naplní Vaše srdcia hrdosťou na svojich predkov a umožní spoznať goralský národ. O termíne konania podujatia Goral na gory budeme informovať i na našej webovej stránke www.gorali.info.

rf