Gwiazda Betlejemska jutro rozbłyśnie na niebie. Widowisko zdarza się raz na 800 lat

Jutro po zachodzie Słońca na niebie gołym okiem będzie można podziwiać Gwiazdę Betlejemską, a dokładniej zbliżenie Jowisza i Saturna. Planety stworzą na niebie bardzo jasny punkt, a ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zostało nazwane „Gwiazdą Betlejemską“.

Koniunkcja Jowisza i Saturna zdarza się stosunkowo często, bo co około 20 lat. Jutrzejsze wydarzenie będzie jednak nietypowe, gdyż obie planety znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Taka koniunkcja ma miejsce już o wiele rzadziej, bo co około 800 lat.

Jak mówi astronom, dr Piotr Witek, jutro na niebie zobaczymy widowisko, które można będzie obserwować gołym okiem.

– Jowisz jest wyraźnie jaśniejszy niż wszystkie gwiazdy, jakie widzimy na niebie, a Saturn dorównuje jasnością tym najjaśniejszym. W związku z czym będą to dwa jasne obiekty, które zbliżą się do siebie wyjątkowo blisko – powiedział Piotr Witek.

 

Planety będą sprawiać wrażenie jednego jasnego punktu:

– To ich zbliżenie 21 grudnia będzie na tyle bliskie, że będzie trzeba wysilić wzrok by je oddzielić – powiedział astronom.

„Gwiazda Betlejemska“ będzie widoczna przez kilka dni. Najlepsze efekty obserwacji uzyskamy patrząc przez lornetkę albo lunetę.

Ostatni raz wielka koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce 4 marca 1226 roku.

zdroj: https://m.telewizjarepublika.pl/gwiazda-betlejemska-jutro-rozblysnie-na-niebie-widowisko-zdarza-sie-raz-na-800-lat,108625.html?fbclid=IwAR0URcK59cx1bn6NIlIl9IS8NKdq4x1DxfXfPUNa6M4yzMWFG00vP3BoRcU