Na czym haftowano?

Na góralskich ubraniach znajdziecie różnokolorowe wyhaftowane wzory. Hafty możemy oglądać m.in. na koszulach, cuchach (rodzaj męskiej peleryny), portkach (spodniach), serdakach, gorsetach, fartuchach (halkach), chustach, zapaskach (fartuchach zakładanych z przodu spódnicy). Ubrania zaczęto cyfrować w 2 połowie XIX w.
Haftowane ubrania noszono tylko na specjalne okazje. Bogato haftowane stroje miały tylko zamożne góralki.
🟥🟦🟩Jakich kolorów nici używano?
Początkowo wełniane nici do wyszywania były tylko w kolorze czerwonym i granatowym. Wraz z zwiększającą się dostępnością do różnych tekstyliów, zwiększał się repertuar materiałów, a także wzbogacała się gama kolorów.
🏘🛤🏞Skąd czerpano pomysły?
W XIX wieku osoby zajmujące się haftowaniem korzystały z tradycyjnych zdobień, inspirowały się też naturą czy strojami kuracjuszy spacerujących po Zakopanem, a swoje wpływy miały także szkoła snycerska i koronkarska. Później inspiracją stał się strój krakowski. Obecnie wybiera się z bogatej już tradycji, tworzy się nowe unikatowe wzory.
Do haftowania używane są maszyny programowane cyfrowo, ale wciąż na Podhalu żywa jest tradycja rękodzieła. Praca współczesnych rzemieślników jest cenioną i unikatową formą zdobienia strojów na specjalne okazje.
☘️🌷🌹Jakie wzory były najbardziej popularne?
Pierwsze zdobienia składały się z geometrycznych wzorów, później pojawiły się motywy kwiatowe i abstrakcyjne.
zdroj: https://www.facebook.com/muzeumtatrzanskie/