Regionálne jedlá sa skladajú z jednoduchých ekologických ingrediencií, ktoré pochádzajú z domácich záhradiek a polí. Avšak ochutené rukou gazdinky podľa tradičných receptov sú nielenže lahodné, ale majú tú svoju „opravdivú“ výnimočnú chuť.
Špecifikum tradičnej goralskej kuchyne vyplýva z ťažkých klimatických a geografických podmienok Tatier. Skalnaté, horské územia neuľahčujú pestovanie plodín a chov zvierat, a zima prichádza skôr než v iných regiónoch Poľska. Regionálne jedlá sa preto skladajú z jednoduchých ekologických ingrediencií, ktoré pochádzajú z domácich záhradiek a polí. Avšak ochutené rukou gazdinky podľa tradičných receptov sú nielenže lahodné, ale majú tú svoju „opravdivú“ chuť. Základnými ingredienciami goralskej kuchyne sú zemiaky – tzv. „grule“, mäso, kapusta, múčne výrobky a syry, v tom jediný svojho druhu „oscypek“. Medzi najpopulárnejšie jedlá patrí „kvašnica“ – polievka, ktorú sa varí z kysnutej kapusty, mäsa a zemiakov. Často sa ju je s chlebom. Do „kvašnice“ sa nedodáva žiadna zelenina, pretože vtedy by to už nebola „kvašnica“, ale „kapušňak“. Vzhľadom na chov oviec, v ktorom sa gorali špecializujú, v pohaľskej kuchyni sa využívalo ovčie mlieko, baranina a jahňacina. Z ovčieho mlieka sa vyrábali vynikajúce syry ako tzv. „bundz“ a „oscypek“, ktoré získali certifikát chráneného zemepisného označenia Európskej únie. Nedá sa obísť ani tzv. „moskole“ – zemiakové placky pečené na liatinovej doske, ktoré sú najčastejšie podávané s cesnakovým maslom. Podhaľská kuchyňa sa stala materiálnym bohatstvom regiónu. Aj preto sú kvôli udržaniu tradičnej prípravy a podávania jedál organizované v mnohých obciach na Podhalí súťaže v príprave regionálnych jedál, na ktorých goralské gazdinky chystajú jedlá podľa tradičných receptúr. O tieto súťaže je veľký záujem nielen medzi miestnym obyvateľstvom, ale i medzi turistami, ktorí sem prichádzajú.
zdroj: http://spisz-podhale.pl/sk/artykul/88/kulinaria?fbclid=IwAR3xPfPXvCUt2zOTcZhIR5u_oZRee0Csxiklj6731S1-g6Yq66sOF2LQFO8