Príbeh 77-ročného majiteľa vychýreného salaša – budoval ho desaťročia, dnes sa musel kvôli jeho záchrane zadlžiť

Norbert Frank pochádza z hotelierskej rodiny, a dnes má známy Salaš u Franka v Starej ĽubovniNa salaši je zamestnaných 54 ľudí, z čoho niektorí tam pracujú aj 25 rokov

Podobne ako iní podnikatelia, aj Norbert bojuje so situáciou, ktorú pandémia spôsobila

Odstaveniu podniku sa chce skúsený gastropodnikateľ vyhnúť, keďže to môže byť pre celú prevádzku zničujúce.

Norbert Frank síce nemusel, ale rozhodol sa zúčastniť celoplošného testovania na Covid-19. Počkal si na negatívny výsledok, zavolal svoju partnerku, a zbehli sa pozrieť na jeho rozmerný, no v tomto období smutne opustený salaš. Len tak, či je všetko v poriadku. Sadol si na trávnik pred svoje celoživotné dielo, a zahľadel sa na polmetrový názov nesúci jeho priezvisko.

S dojatím si zaspomínal, ako si takmer pred štvrťstoročím kupoval salaš Poľana, a rozhodol sa reštauráciu s motorestom premenovať na Salaš u Franka. „Aby som si tými polmetrovými písmenami vždy pripomínal, že podľa kvality mojich služieb budú ľudia posudzovať priamo mňa, že vsádzam svoje dobré meno a reputáciu, čo ma bude vždy nútiť zvyšovať latku kvality,“ spomína legenda zo Starej Ľubovne.

Norbert Frank má 77 rokov, a považujú ho za priekopníka v oblasti cestovného ruchu na severnom Spiši. S gastronómiou je spojený celý jeho život. Dnes má známy salaš v Starej Ľubovni a tvrdí, že gastronómia je drina, ktorá si vyžaduje celého človeka.

Je vidno, že o tom Norbert nielen hovorí, ale aj sa tým riadi. Dnes má jeho prevádzka v Starej Ľubovni a v celom okolí nezameniteľný cveng, a v dobrých časoch sa jej mimoriadne darí. Na salaši je zamestnaných 54 ľudí, z čoho niektorí tam pracujú aj 25  rokov. Popri tom je od roku 1996 významným odberateľom kvalitných lokálnych bio produktov.

Celkové tržby klesli na 20 percent

Keď si ešte pred pandémiou vstúpil do hlavnej jedálne rozmerného salaša rozdeleného až na šesť rôznych priestorov, mohol ťa upútať veľkorysý jedálny lístok. Ten hýril nielen bohatou ponukou tradičných jedál z kvalitných surovín, ale aj ponukou ručne vyrábaných slížov, halušiek či pirohov. V menu si mohol nájsť aj fotografie a funkcie všetkých zamestnancov – bez rozdielu, vďaka čomu je vidno, že Norbertovi na ľuďoch záleží, a vybudoval pozoruhodný podnik.

To všetko sa však začalo rúcať s príchodom prvej vlny pandémie. „Využili sme možnosť, že štát preplácal 80 percent mzdy našich zamestnancov od marca do polovice mája, a potom preplácanie mzdy podľa miery strát na tržbách. To nás držalo a drží ako tak nad priepasťou. Odmietam totiž prepúšťať, chcem udržať celý podnik v rovnakom rozsahu, kým to len pôjde,“ vysvetľuje Norbert Frank.

Rozbehol predaj jedál cez okienko do jednorazových obalov, no celkové tržby klesli na úbohých 20 percent. Zo salaša, ktorý má vďaka neustálemu rozširovaniu aktuálnu kapacitu 400 stoličiek, zrazu využívali len zlomok. Počas leta si mohli práve vďaka terasám a uvoľnenejším opatreniam ako tak vydýchnuť, a zamestnanci sa nemuseli báť existenčných problémov.

„Je pravda, že sme museli zrušiť aj viaceré podnikateľské aktivity, napríklad účasť našej Kočovnej koliby na rôznych jarmočných a kultúrnych podujatiach,“ ozrejmuje Norbert Frank. S Kočovnou kolibou sa zúčastňovali rôznych podujatí v Tatrách, v Kežmarku na EĽRO, v Starej Ľubovni na jarmoku, na vianočných trhoch v Poprade, či na Gastronomických slávnostiach M. D. Rettigovej v Lytomyšli.

Nižšia DPH či úľava na odvodoch ich môžu zachrániť

Po lepšom lete prišiel nešťastný október a druhá vlna pandémie. Norbert Frank, aby nemusel prepúšťať, si zobral úver a začal čerpať aj zo svojich osobných úspor, ktoré si šetril na odpočinok. „Keď je zima, aj menej ľudí chodí po jedlo cez okienko. Aktuálne, pri dodržaní protipandemických opatrení, u nás môže naraz v exteriéri stolovať len 28 ľudí – z 200 miest v bežnej zimnej prevádzke,“ hovorí Norbert Frank.

Aj keď využíva podporu štátu v podobe preplácania zamestnaneckých platov a dotácie, uvítal by, aby štát aspoň dočasne všetkým poctivým, dane platiacim podnikateľom v gastrobiznise, znížil DPH na aspoň 10 percent. Ako Norbert Frank konštatoval, pomohlo by to lepšie bojovať so situáciou a prežiť.

Prežiť znamená môcť realizovať vízie

Každý podnikateľ si pod slovom prežiť môže predstaviť niečo iné. Pre Norberta Franka, zamestnávateľa viac ako 50 zamestnancov, to znamená nemusieť prepúšťať. Sám hovorí, že kvalitných ľudí je málo, a hľadať nových by bolo veľmi ťažké. Prežiť preňho tiež znamená absolútnu zodpovednosť a napäté čakanie, či sa niekto v prevádzke nenakazí koronou. To by pre podnik znamenalo karanténu a odstavenie.

Práve odstaveniu by sa skúsený gastropodnikateľ rád vyhol, keďže to môže byť pre celú prevádzku zničujúce. Prežiť tiež znamená dočkať sa konca pandémie a obnovenia takých podmienok, za ktorých si budú môcť kuchári, kuchárky, ľudia vo výrobe, technici, prevádzkari, čašníci a čašníčky jednoducho robiť svoju robotu.

A napokon, prežiť pre Norberta Franka osobne znamená môcť realizovať svoje vízie vyvierajúce z energie štyridsiatnika, ktorou tento skúsený senior oplýva. „Chcel by som ešte dosiahnuť, aby sa zo značky Salaš u Franka stala akciová spoločnosť,“ dodáva na záver Norbert Frank.

zdroj: https://www.startitup.sk/pribeh-77-rocneho-majitela-vychyreneho-salasa-budoval-ho-desatrocia-dnes-sa-musel-kvoli-jeho-zachrane-zadlzit/?fbclid=IwAR38nVXH_1srtx4pbXN_xAuU5Uz3m8N1KywHTgdot5JdrTBcCuNiUyYplpE