Regionálny goralský kroj

Región Podhalie sa vyznačuje nielen krásou okolitých hôr, ale i kultúrou, zachovanými tradíciami a predovšetkým goralským krojom, ktorý zvýrazňuje výnimočnosť tohto poľského regiónu.

Goral nosí čierny klobúk z filcu, ktorého dienko je ovinuté mušličkami, alebo inak „kostkami“, našitými na červený alebo čierny filc. Bielu lanovú košeľu so širokými rukávmi zdobí pri krku pekná kovová alebo mosadzná spinka. Goralské nohavice – tzv. „portky“ sú šité z bieleho súkna. V páse a taktiež v spodnej časti nohavíc majú rázporky (tzv. přypory). Pozdĺž nohavíc sú našité lampáše z čierneho šnúrka, spodnú časť nohavice zdobí brmbolec, hornú časť bohatá výšivka nazývaná „pařenicou“. Kožený bačovský opasok, nosený na páse, je bohato zdobený vtlačenými vzormi, kovovými cvočkami a gombíkmi. Obuv – tzv. „kierpce“ sú ušité z kože a k nohám sa priväzujú remienkami – tzv. „navlôkami“. „Cucha“, ktorou si muži prikrývali plecia ako pelerínou, je súčasťou vrchného odevu. Je zdobená bohatou farebnou výšivkou, rôznymi nášivkami, boky sú obšité zeleným súknom a červenou stužkou, ktorá slúži na viazanie. V zime si gorali obliekajú kožený „serdok“ alebo kožuch. Doplnením odevu je valaška.

Žena – goralka si hlavu prikrýva farebným ručníkom, nazývaným „smatka“. Na ľanovú košeľu, zdobenú bielou výšivkou, si oblieka zamatový živôtik, tzv. „gorzet“, podšitý plátnom a zdobený farebnou výšivkou alebo kovovými ozdobami (kovové pliešky zobrazujú obyčajne rastlinné motívy, napr. krasovlas). „Gorzet“ je viazaný červenou stužkou, ktorá je v dolnej časti zaviazaná na mašličku. Dlhé konce stužky viseli voľne na sukni ušitej z kašmíru, ktorú zdobí kvetový vzor. Pod sukňu si goralka obliekala bielu spodničku – tzv. „fartuch“, a na nohy si obúvala krpce viazané remienkami. Posledným prvkom odevu sú červené korale, ktoré si ženy vešali okolo krku.

zdroj: http://spisz-podhale.pl/sk/artykul/93/regionalny-stroj-goralski?fbclid=IwAR3n9qujhc75s0JH1JCGkHswzRRSek1NyjdNqgqx-NtDJPexoWmjUl2JElU