Víťaz súťaže Zem spieva 2018 Martin Repáň zavíta na Prehliadku goralského folklóru do Svidníka

Na 3. ročníku Prehliadky goralského folklóru vo Svidníku sa predstaví i Martin Repáň, ktorý je víťazom známej súťaže Zem spieva 2018. V súvislosti s tým sme mu položili zopár otázok.

Martin, ako si sa dostal k spevu a hraniu na heligónke? „ K spevu a hre na harmonike mám blízky vzťah už od útleho veku, odkedy som začal vnímať okolie, lebo moja rodina je veľmi spevavá. Hrať som začal, keď som mal 5 rokov. Rodičia mi kúpili takú malú heligónku „populárku“, na tej som začínal hrať. Keď bola v rodine nejaká oslava, tak sa to nikdy nezaobišlo bez terchovskej muziky a spevu. K hraniu na harmonike ma priviedol môj ocko. On hrával na heligónke a ja som ho vždy rád počúval. Rodičia si to všimli a tak ma prihlásili na heligónku. Ocko však mal v robote vážnu autonehodu, kde prišiel o ľavú ruku a tým sa jeho hranie skončilo. Trápilo ho to, lebo heligónka je
jeho srdcovka, ale nebol z toho smutný, lebo pokračovateľa videl vo mne. Ukázal mi všetko čo vedel. Keď bol v nemocnici , tak moja mama chodila každý týždeň so mnou na heligónku a učila ma spievať a za to im obom veľmi ďakujem“- priblížil svoje začiatky Martin Repáň.

Chceli sme tiež vedieť, čím je pre neho hudba a čo pre neho znamená? „ Hudba mi dala do života veľmi veľa. Naozaj ako som už spomínal na začiatku s hudbou som doslova vyrastal. V hudbe nachádzam taký pokoj a hlavne vo folklórnej. Pripomína mi to, ako kedysi ľudia žili, lebo všetko je v tých piesňach radosť, smútok i ten ťažký život, ktorý prežívali“- uviedol Martin.

Do súťaže Zem spieva ho prihlásili rodičia. Ešte pred prvou  sériou Zem spieva hral Martin Repáň v obci Radoľa . Po jeho vystúpení prišiel za ním jeden pán, ktorý celý program ozvučoval. Povedal mu, aby sa prihlásil na jednu súťaž, ktorú pripravuje RTVS. Neprihlásil sa ale vtedy, lebo nevedel, čo je to za súťaž. Keď videl prvú sériu, tak ho rodičia prihlásili. Išiel tam naozaj len s  úmyslom zahrať a ukázať svetu terchovskú muziku, ani vo sne by ho nenapadlo, že to dotiahne až do finále.

To, že sa stal víťazom Zem spieva 2018 priniesla do jeho života i určité zmeny. „Môj život po súťaži nabral na obrátkach. Mám veľa vystúpení doma aj v zahraničí. Prednedávnom som sa vrátil zo zahraničia, kde som spolu z FS Urpín absolvoval severoamerické turné. Zároveň navštevujem druhý ročník  konzervatória v Žiline, takže sa nenudím. Koncertujem s našou rodinnou kapelou pod
názvom

„ Repáňovská  muzika“, lebo sme všetci Repáňovci. Najstaršia členka kapely sa volá Lenka. Má 18 rokov,  navštevuje farmaceutickú školu v Banskej Bystrici a hrá na violu. Ďalšia členka kapely sa volá Tatiana, má 15 rokov ,tiež chce ísť na konzervatórium a hrá kontru. Ďalej je tu moja sestra Kristínka, ktorá má 11 rokov a hrá druhé husle. A náš najmladší a najmenší člen kapely Lukáško má 10 rokov a hrá na basu“- uviedol Martin Repáň.
„ Repáňovská  muzika“ má na svojom konte množstvo úspechov, medzi najcennejšie radia úspech na celoslovenskej súťaži Vidiečanova Habovka 2016, kde obsadili zlaté pásmo v dvoch kategóriách ako kapela a sólista inštrumentalista a samozrejme víťazstvo v šou Zem spieva 2018.


Od Martina sme chceli vedieť, aký má odkaz pre divákov 3. ročníka Prehliadky goralského folklóru vo Svidníku. „ Na prehliadku Goralského folklóru vo Svidníku, na ktorom sa zúčastním spolu s našou kapelou sa už veľmi teším, lebo goralská muzika je mi blízka a veľmi rád ju počúvam. Bude tam určite dobrá nálada a zábava a týmto pozývam všetkých milovníkov folklóru, aby sa prišli pozrieť“- uzavrel náš rozhovor Martin Repáň, víťaz súťaže Zem spieva 2018.

rf